poniedziałek, 23 lutego 2015

Foki w Azji.

Foka bajkalska
W jaki sposób foki znalazły się w sercu Azji? Do dziś nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Foki te są jedynymi, które żyją tylko w słodkiej wodzie, a oprócz tego zamieszkują wyłącznie jezioro Bajkał. Mierzą maksymalnie 140 centymetrów. Najbliższe morze jest oddalone od miejsca, w którym się znajdują o 1500 kilometrów w linii prostej. Gdyby dotarły do jeziora z morza wzdłuż rzek, to trasa byłaby jeszcze dłuższa i w dodatku pod prąd. Prawdopodobnie zwierzęta te przybyły z Morza Arktycznego.

środa, 18 lutego 2015

Jak pozyskać świało w morskich głębinach?

Na głębokości 200 metrów pod wodą pojawia się mrok, natomiast na głębokość 1000 metrów pod powierzchnią  nie dochodzi żadna cząstka światła. Jak więc radzą sobie organizmy wodne na tej głębokości? Otóż, posiadają one czułe oczy, wykorzystujące maksymalnie niewielkie ilości światła. Są nawet w stanie zarejestrować pojedynczy foton. Zwierzęta mogą również same emitować światło poprzez narządy świetlne. Zjawisko to nosi nazwę bioluminescencji. Niektóre organizmy wykorzystują do tego specjalne substancje, tak zwane lucyferyny, które ulegają utlenianiu przy udziale enzymu lucyferazy. W ten sposób energia chemiczna zostaje przekształcona w światło (promieniowanie widzialne). Blask ten służy stworzeniom między innymi do oświecania mroków, polowania i dezorientowania przeciwników.
anglerfish.jpg

wtorek, 17 lutego 2015

Kilka słów na temat żyraf :)

Znalazłam niedawno krótki artykuł o żyrafach i zdałam sobie sprawę, jak niewiele wiem na temat tych zwierząt. Jednak nic straconego. Zaraz nadrobię zaległości :) Jeśli chcecie, przeczytajcie ten tekst i przekonajcie się, jak dobrze Wy znacie te afrykańskie zwierzęta.
Zacznę od tego, że żyrafa to najwyższe zwierzę lądowe. Żyje w stadzie, w którego skład wchodzi od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Jej mieszkaniem są afrykańskie sawanny. Żyje od 20 do 30 lat. Jest ssakiem i tak jak większość z nich (również człowiek) ma 7 kręgów szyjnych - są one jedynie dłuższe. Żywi się pędami, gałązkami drzew i krzewów oraz liśćmi, których zrywanie umożliwia jej długa szyja. Żyrafa spokrewniona jest z jeleniami i bydłem. Razem z okapi należy do rodziny żyrafowatych. Jej przednie nogi są cienkie i dłuższe od tylnych, a wzdłuż karku wyrasta jej krótka grzywa.  Żyrafa jako jedna z niewielu zwierząt rodzi się z różkami i ma ich od 2 do 5. Ogon jest zakończony pękiem włosów. Umaszczenie zwierzęcia jest naturalnym kamuflażem, które naśladuje rozproszone światło sawanny. Ma struny głosowe i może wydawać różne dźwięki. Jedynym zagrażającym dorosłej żyrafie drapieżnikiem jest lew. Żyrafy potrafią badać otoczenie pod kątem niebezpieczeństw w promieniu pięciu kilometrów (dzięki swej długiej szyi oczywiście).
 

sobota, 14 lutego 2015

Znaczenie zwrotu "abrakadabra".

"Abrakadabra" oznacza mniej więcej tyle co "precz". Według naukowców słowo to najprawdopodobniej ma początek w czasach biblijnych. Pierwsza wzmianka o tym zaklęciu pojawiła się w trzecim wieku naszej ery. Rzymski uczony - Quintus Sammonicus Serenus - chorym na malarię zalecał noszenie amuletu ze zwrotem "abrakadabra" napisanym w formie trójkąta.

Czemu gepardy są szybsze od chartów?

Budowa ciała chartów jest bardzo podobna do budowy ciała gepardów. Mimo podobieństw, psy te nie osiągają tak dużej prędkości z jaką poruszają się najszybsze koty. Gepardy osiągają maksymalną prędkość 120 km/h, natomiast charty jedynie 70 km/h. Dlaczego? Jedną z przyczyn tak dużej różnicy jest rozłożenie masy ciała. Charty podczas biegu przenoszą na tylne nogi ok. 60% swego ciężaru, a gepardy 70%. W związku z tym dzikie koty odbijają się od podłoża z większą siłą, a ich susy wydłużają się nawet do 7 metrów.
 

Inne ciekawostki związane z gepardem:

Łacińska nazwa geparda to "Acinonyx", czyli "nieruchomy pazur". Koty te są jednymi z nielicznych, które nie potrafią chować i wysuwać pazurów

  • potrafi rozwinąć prędkość od 0 do100 km/h w ciągu 3 sekund
  • z maksymalna prędkością porusza się na nie dłuższych dystansach niż 500 metrów
  • podczas polowania najczęściej osiąga prędkość 48-56 km/h, rzadziej rozwija prędkość maksymalną
  • nie wspina się na drzewa
  • ogon pozwala mu utrzymać równowagę podczas biegu i jest bardzo długi w stosunku do długości ciała kota
  • zaczyna polować w wieku 7 miesięcy
Gepard królewski - zamiast plamek ma na grzbiecie paski

wtorek, 10 lutego 2015

Dlaczego "13" jest liczbą pechową?

Przesąd ten ma kilka źródeł.
Babilończycy uważając, że świat opiera się na liczbie 12 (ilość miesięcy, znaków zodiaku, godzin dnia oraz nocy) uznawali ją za szczęśliwą. Kolejna liczba - 13 - miała burzyć porządek świata opartego na liczbie 12, co sprawiało, że uznawano ją za pechową, synonim nieszczęścia.
W starożytnym Egipcie wierzono, że człowiek przechodzi przez 12 etapów życia, natomiast trzynastym miała być śmierć.
Pechowa symbolika liczby 13 wzięła się prawdopodobnie z Japonii, w której sama cyfra 3 jest feralna.
13 października 1307 roku (w piątek) aresztowano Templariuszy, którzy zostali oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości król był u nich bardzo zadłużony i chciał się w ten sposób pozbyć wierzycieli. Ostatni Wielki Mistrz Zakonu - Jacques de Molay chwilę przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV oraz papieża Klemensa V. Rok później obaj nie żyli.
Data piątek trzynastego w ciągu roku może wystąpić minimum 1 raz i maksymalnie 3 razy.
W Grecji, Rumunii i Hiszpanii dzień 13 wtorek jest uznawany za pechowy, natomiast we Włoszech jest to 17 piątek.

niedziela, 8 lutego 2015

Czy niebo spadnie nam na głowę?

Chmury
Naukowcy podczas swych badań zaobserwowali, że niebo stopniowo opada w dół. Używając specjalnej technologii satelitarnej przez ponad dziesięć lat śledzili warstwę chmur otaczających Ziemię. Obniżyła się ona o 30 do 40 metrów! Tak więc, czy niebo faktycznie może opaść całkowicie na naszą planetę? Eksperci w tym miejscu uspokajają, że tak się nie stanie. Ponadto niższe położenie warstwy chmur ma swoje zalety. Otóż, odbija ona więcej promieni słonecznych, co sprawia, że powierzchnia Ziemi jest skuteczniej chłodzona i osłabia efekt cieplarniany.

Zapewne wielu z Was zna te postacie. Asterix i Obelix wraz ze swymi rodakami bali się tylko jednego - że niebo spadnie im na głowę. Teraz mogą już spać spokojnie :)
 
 

Czy można obliczyć masę światła?

Cząsteczką światła jest foton. Gdyby dało się obliczyć jego masę na wadze, to wskazałaby ona wartość zero.
Foton jest jednak w ciągłym ruchu i porusza się z prędkością światła. Przenosi on energię, którą można przeliczyć na tzw. "masę ruchomą". Jest ona bardzo mała, gdyż 300 milionów fotonów ma taką masę, co pojedynczy element budowy jądra atomowego.
Całkowita masa światła docierającego codziennie na Ziemię z wszechświata - ze Słońca i gwiazd - obliczona na podstawie energii, wynosi 168 ton!

wtorek, 3 lutego 2015

Przełom w technice.

W 1971 roku firma Intel wyprodukowała pierwszy na świecie mikroprocesor, czyli zespół układów scalonych. Była to rewolucja w technice komputerowej, która dała początek miniaturyzacji urządzeń. To sprawiło, że duże urządzenia znajdujące się na przestrzeni większego pomieszczenia można było zmniejszyć do urządzenia mieszczącego się w dłoni.

Komputer ENIAC


pierwszy komercyjny mikroprocesor czterobitowy o nazwie 4004 z 1971 roku