wtorek, 28 kwietnia 2015

W jaki sposób muszle odzwierciedlają szum morza?

Dzięki podmuchowi wiatru i dźwiękom z otoczenia. Wprawiają one w drganie powietrze we wnętrzu muszli, gdzie dźwięk się potęguje i odbija od ścianek tworząc pozorny szum morza. Każda muszla ma swą unikalną wysokość dźwięku. Przypomina to trochę instrument muzyczny.

niedziela, 26 kwietnia 2015

Dlaczego "planety"?

W starożytności ludzie zaobserwowali, że w długich okresach czasu wzajemne położenie gwiazd nie zmienia się. To sprawiło, że utwierdzili się w przekonaniu o niezmienności wyglądu gwiaździstego nieba. Oprócz wielu "nieruchomych" gwiazd, pięć innych obiektów zmieniało swe położenie względem reszty. Ciała te zostały nazwane gwiazdami błądzącymi, czyli inaczej planetami. Wtedy odkryto pięć z nich i nazwano od imion mitologicznych bogów: Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza oraz Saturna.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Dłuuuuugie imię i nazwisko.

W Hiszpanii system nadawania imion i nazwisk wygląda mniej więcej tak:
Hiszpanie mogą mieć jedno lub dwa imiona. Są one często dziedziczone.
Mają oni dwa nazwiska - jedno z nich po mamie, a drugie po tacie.
Wygląda to mniej więcej tak - imię, następnie nazwisko ojca, a potem nazwisko matki
Świetnym przykładem może być pełne imię i nazwisko hiszpańskiego malarza Pabla Picasso. Oto ono: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso
Pablo picasso 1.jpg

piątek, 17 kwietnia 2015

Pracowity jak pszczoła.

Pszczoła w ciągu swego życia produkuje niecały gram miodu. Większość robotnic żyje jedynie 6 tygodni. W tym czasie jednak pracowicie zbierają one pyłki. Do tego są potrzebne odpowiednie warunki, jak temperatura przekraczająca 10°C.
Bazując na tych danych można przykładowo przedstawić wielkość produkcji przeprowadzanej przez te owady. Otóż 12 pszczół w ciągu swego życia wytwarza małą łyżeczkę miodu.
W pszczelim roju znajduje się od 50 tysięcy do 60 tysięcy pszczół. Tyle osobników jest w stanie wyprodukować ok. 20 kilogramów miodu w ciągu jednego lata.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Produkcja antybiotyków.

40% antybiotyków pochodzi z substancji naturalnych. Substancje do leków otrzymuje się z grzybów i bakterii po to, aby zabijać inne grzyby lub bakterie. Sposób działania tych organizmów na substancje czynne jest uzależniony od budowy komórki, jej ścian oraz przemiany materii. Bakterie są rozpowszechnione i różnią się od siebie ze względu na odmienne środowiska ich występowania.
Niedawno odkryto gatunek bakterii, który żyje na dnie morza, na głębokości 1-2 kilometrów. Charakteryzuje go odmienny sposób strategii obronnej niż bakterii lądowych. Mechanizmy działania tych organizmów zostaną wykorzystane do produkcji antybiotyków.

wtorek, 7 kwietnia 2015

Do czego służą włoski na ciele pająka?

Aby zwierzęta te mogły lepiej słyszeć. Pająki nie mają bowiem uszu. Owłosienie pozwala im odczuwać fale dźwiękowe. Włoski pająków noszą nazwę trichobotriów. Fizycy ustalili, że każdy włosek jest tak wrażliwy, że jest w stanie przekazać ruchy powietrza rzędu jednej dziesięciomiliardowej milimetra, czyli wielkości pojedynczego atomu. Ta zdolność pozwala na zlokalizowanie nawet z dużej odległości ofiary oraz wrogów.

środa, 1 kwietnia 2015