piątek, 27 marca 2015

Ile z tygrysa mają w sobie domowe koty?

koty 16
 
 
 
?
 
 
 
Otóż koty domowe w 95% są tygrysami! 
Te dane powstały dzięki badaniom genetycznym. Pokazały one, że DNA domowego kota w 95,6% jest podobne do DNA tygrysa. Pomimo odmiennej drogi rozwojowej tych zwierząt, ich DNA pozostało takie samo.

poniedziałek, 23 marca 2015

Pierwszy spadochron.

Włoski malarz, architekt i inżynier - Leonardo da Vinci - stworzył w 1483 roku pierwszy rysunek spadochronu. Miał on kształt piramidy, a materiały, z których miał być zrobiony to drewno i len.
Zdjęcie numer 2 w galerii - Skok ze spadochronem Leonarda da Vinci
Jakiś czas temu naukowcy postanowili wypróbować wynalazek w takiej właśnie postaci, jaką proponował Leonardo da Vinci. Zbudowali więc spadochron według projektu, a następnie przetestowali go. Okazało się, że konstrukcja sprawdziła się. Mało tego, z wysokości 3000 metrów poszybowała w stronę ziemi dużo łagodniej niż współczesne spadochrony. Bardzo trudne okazało się jednak lądowanie. Było to spowodowane dużą wagą - 90 kilogramów - oraz brakiem możliwości sterowania.

piątek, 20 marca 2015

Nowe źródło prądu :)

W Holandii w Krommenie powstała pierwsza na świecie ścieżka rowerowa, z której będzie można czerpać energię. Materiał, z którego jest zbudowana to odpowiednio spreparowane panele słoneczne. Dodatkowo ścieżkę pokrywa antypoślizgowe szkło, które jest odporne na zmienne warunki pogodowe oraz na duży nacisk. Mógłby po nim przejechać nawet samochód ciężarowy. Gdyby jednak szkło pokrywające nawierzchnię pękło, wtedy pokruszy się na małe, nieostre fragmenty, podobnie jak szyba samochodowa.  Co prawda, panele na ścieżce rowerowej nie są tak wydajne jak te, które pokrywają dachy, gdyż generują o 30% mniej prądu, ale mogą uzyskać energię elektryczną dla latarni i trzech pobliskich domów. :)

sobota, 14 marca 2015

Jak niemożliwe staje się możliwe :)

Próbowaliście zmieszać kiedyś olej z wodą? Ciężka sprawa co? Ale kto powiedział, że niemożliwa? W tym przypadku powinien pomóc emulgator. Jest to substancja, która ułatwia tworzenie się emulsji i dodatkowo ją utrwala. Jej cząsteczki mają budowę hydrofobowo-hydrofilową. Emulgatorami są m.in. mydło, lecytyna, detergenty oraz majonez. Krótkie doświadczenie powinno  przekonać Was, że jest sposób na zmieszanie oleju z wodą, właśnie za pomocą emulgatora. Oto ono:
Mieszaniny niejednorodne
Cel: Sprawdzamy jaki wpływ na mieszaninę niejednorodną oleju i wody ma mydło (emulgator).
Przebieg doświadczenia: Do mieszaniny oleju i wody dodajemy mydło. Następnie całą zawartość mieszamy.
Obserwacje: Po dodaniu mydła, mieszanina stała się mętna. Nie rozdziela się tez na składniki (olej i wodę) lub rozdziela się bardzo powoli.
Wniosek: Emulgator umożliwia powstanie emulsji, w tym wypadku trwałe zmieszanie oleju i wody.

poniedziałek, 2 marca 2015

Tęcza księżycowa.

Pisałam już wcześniej, jak powstaje tęcza. Teraz udowodnię Wam, że to zjawisko może wystąpić nie tylko za dnia, ale także nocą.
Najpierw jednak krótkie przypomnienie:
Białe światło słoneczne lub księżycowe, przez krople wody jest rozszczepiane na kolory, które widzimy jako tęczę. Każdy widzi swoją tęczę, a to dlatego, że widoczna jest ona pod pewnym kątem - najwyższy jej punkt ukazuje się pod kątem 42 stopni w stosunku do położenia obserwatora.

Światło Księżyca podczas pełni jest 470 000 razy słabsze od światła słonecznego. To jednak nie stanowi przeszkody, aby powstała tęcza. Ludzkie oko w księżycowym świetle nie rozpoznaje barw, przez co widzi tęczę w kolorze białym. Można ją jednak dostrzec w swej barwnej okazałości używając aparatu. Podczas długiego naświetlania ze specjalną soczewką ukazuje on kolorową tęczę.
Zjawisko to często występuje nad wodospadami, np. Wodospadami Wiktorii.