czwartek, 27 listopada 2014

Praktycznie i ekologicznie :)


Kalifornia razem z Siemensem wdrożyły system e-Highway, dzięki któremu ciężarówki do napędu wykorzystują prąd elektryczny. Energię czerpią z sieci trakcyjnej znajdującej się nad drogą. To sprawia, że z wyglądu przypominają trolejbusy. Jednak, aby nie były uzależnione od prądu, posiadają także silniki zasilane gazem ziemnym.
Takie rozwiązanie ogranicza emisję spalin wytwarzanych przez tiry.

czwartek, 20 listopada 2014

Prąd do jedzenia?

Bakterie Rhodopseudomonas palustris potrafią przyswajać elektrony ze źródeł zewnętrznych na własne potrzeby żywieniowe oraz wytwarzać związki organiczne zawierające energię. Do nietypowego pożywienia tych mikrobów zaliczamy znajdujące się w ziemskiej skorupie naturalne przewodniki, na przykład żelazo. Potencjał powstający samoczynnie w przewodnikach jest bardzo słaby, jednak może przenikać wiele warstw ziemi aż do powierzchni, gdzie znajdują się bakterie. Te zaś ten potencjał pochłaniają. Efektem ubocznym takiego działania mikrobów jest szybsze utlenianie, to znaczy rdzewienie materiałów znajdujących się w pobliżu.
kolera_bakteri

sobota, 15 listopada 2014

Czy grillowanie liczy sobie 3000 lat?

Na podstawie odkryć z Myken można przypuszczać, że Starożytni Grecy używali małych, prostokątnych naczyń zrobionych z gliny właśnie do grillowania. Prawdopodobnie znano wtedy tzw. souvlaki, czyli potrawy przypominające szaszłyki. Z dawnych grillów korzystali zapewne kucharze mykeńskiej klasy wyższej.

Piramidy w Gizie zostały zbudowane...z betonu!

Great Pyramid of Giza
Taką hipotezę postawili Gelles Hug z francuskiej agencji kosmicznej oraz Michel Barsoum - profesor materiałoznawstwa. Poddali oni badaniom  promieniowania rentgenowskiego, lamp plazmowych oraz mikroskopów elektronowych bloki, z których zbudowane są piramidy. Odkryli, że w ich skład wchodzi wyjątkowo złożona struktura, niewystępująca w przyrodzie, za to charakterystyczna dla betonu. W skład tych bloków wchodzi 93-97% mieszanki naturalnego wapnia i żwiru, a także spoiwo z glinki kaolinowej. Budowa piramidy z betonu byłaby dużo prostsza od tej z ciosanych skał. Liczba osób zaangażowanych w pracę nad tą konstrukcją wynosiłaby zaledwie 2 tysiące. Jest to 50 razy mniej ludzi, porównując do ilości pracowników, którzy mieliby wznosić piramidę ze skały. Dodatkowo, hipoteza ta zgadzałaby się z odkryciem Marka Lehnera - amerykańskiego egiptologa - że na terenie osady robotniczej w Gizie żyło jedynie kilka tysięcy mężczyzn.

środa, 12 listopada 2014

Czy można powiedzieć, że plastik tuczy?

Mam dla Was ciekawy artykuł związany z nadwagą. Nasuwa się tu jednak pytanie, co w temacie o wadze ciała robi plastik? Przecież nie jemy butelek, ani innych plastikowych przedmiotów, więc jak w takim razie mogą wpływać na nasz ciężar? Otóż zdaniem niektórych badaczy amerykańskich problem z wagą ciała wiąże się z czymś w rodzaju zatrucia. Chodzi oczywiście o plastik, a dokładniej jego hormonopodobny komponent o nazwie bisfenol A (BPA). Ta substancja przez pewien czas była powszechna w plastikowych butelkach, nawet dla niemowląt, naczyniach do mikrofalówek i różnego rodzaju opakowaniach. Pod wpływem wysokiej temperatury bisfenol A może oddzielić się od łańcuchów cząsteczek tworzywa sztucznego i znaleźć w jedzeniu. Na podstawie badań na myszach okazało się, że te z wyższym poziomem BPA w ciele są grubsze. Są dwie teorie wyjaśniające to zjawisko. Pierwsza z nich mówi, że bisfenol A jest substancją przypominającą hormon sterujący apetytem i w związku z tym zaburza regulację uczucia głodu. Druga zaś przedstawia BPA jako substancję, która prowadzi do magazynowania w organizmie większej ilości tłuszczu.

plastikowe,butelki,PET,butelki,do wtórnego przerobu,butelka,butelka,Kosz,misc,obiekty

poniedziałek, 10 listopada 2014

Czy ryzyko zachorowania na nowotwór dotyczy każdego?

Dziś mam dla Was krótkie zagadnienie z medycyny. Jak każdy z nas wie, lekarze starają się znaleźć sposób walki z nowotworami. Jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa lub dość skutecznej metody zwalczania ich. Są jednak ludzie, którzy nie muszą się obawiać nowotworów. Osoby te mają tzw. zespół Larona i jest ich na świecie ok. 300. Są odporni na działanie hormonu wzrostu IGF1 za sprawą mutacji w jego receptorze, dlatego w ich organizmie nie rozrastają się komórki nowotworowe. Niestety zespół ten wiąże się również z negatywnymi skutkami posiadania go. Osoby nieleczone mają poniżej 147 cm wzrostu, wydatne czoła, głęboko osadzone oczy i są otyli. Wielu badaczy uważa, że dzięki temu defektowi genetycznemu, będzie możliwe opracowanie kuracji ratującej chorych na raka.

Czym się różni nóż cybernetyczny od noża gamma? Najnowsze sposoby na raka

sobota, 8 listopada 2014

Pieniądz o nominale "0" też ma swą wartość...

Dzisiaj podzielę się z Wami kolejną informacją, która mnie zaciekawiła. Chodzi o banknoty o nominale...0. Z początku muszę przyznać, gdy o tym usłyszałam, byłam zdziwiona i zaskoczona. Jednak po przeczytaniu artykułu wszystko stało się jasne.
Mianowicie, pieniądze te są w obiegu w Indiach od 2007 roku, a także w Meksyku i Nepalu. Zostały wprowadzone z inicjatywy obywatelskiej w ramach walki z korupcją. Gdy urzędnicy domagają się łapówki np. za udzielenie informacji, wręczenie nic nie wartych banknotów ma charakter cichego protestu i upomnienia. Na indyjskim banknocie o nominale 0, podobnie jak na innych pieniądzach tego kraju, widnieje podobizna Ghandi-ego.