sobota, 31 stycznia 2015

Jeden gest - wiele znaczeń.

Znaczenie jakiegoś gestu zależy od miejsca, w którym go pokazujemy. Czasem coś, co w jednej części świata odbierane jest pozytywnie, gdzie indziej może znaczyć coś zupełnie odmiennego, a wtedy łatwo o konflikt. Aby tego unikać, najlepiej zorientować się wcześniej, jakich gestów wystrzegać się w danym miejscu, np. jadąc na wakacje, aby nie znaleźć się w niezręcznej sytuacji.
W Polsce otwarta dłoń z rozstawionymi palcami oznacza brak agresji i chęć porozumienia, podczas gdy w Grecji jest to odbierane jako obelga. Gest zwycięstwa (litera V) w Wielkiej Brytanii i Australii jest wulgarny, jeżeli wewnętrzna część dłoni skierowana jest w stronę gestykulującego. W Europie jest to przeważnie odbierane jako liczba "dwa". Palec wskazujący i kciuk tworzące okrąg z pozostałymi palcami wyprostowanymi w górę (znak OK) w USA znaczy, że wszystko jest w porządku, w Japonii symbolizuje pieniądze, w Etiopii homoseksualizm, natomiast dla Brazylijczyków jest to obsceniczny gest.
Niestety, jak widzicie nasz przekaz nie zawsze może być odebrany tak jakbyśmy tego chcieli.
 

środa, 28 stycznia 2015

Zagadka od przyszłego pracodawcy.

Wyobraźcie sobie, że szukacie pracy. W pewnym momencie znajdujecie ciekawą ofertę, ale żeby ją zdobyć, trzeba odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do przedstawionej sytuacji. Oto ona:
Jedziesz samochodem. Pada deszcz. W pewnym momencie mijasz przystanek autobusowy, gdzie widzisz starszą panią, która gorzej się poczuła i jak najszybciej musi dostać się do szpitala, bo liczy się każda minuta! W pobliżu stoi Twój najlepszy przyjaciel, mało tego, masz u niego ogromny dług wdzięczności. Nie ma ze sobą parasola, a na domiar złego przystanek nie ma dachu. Nieopodal stoi miłość Twojego życia, ktoś, na kim bardzo Ci zależy.
Pytanie brzmi, kogo ze sobą zabierzesz, jeżeli w samochodzie jest tylko jedno wolne miejsce?
Jestem ciekawa Waszych pomysłów. Napiszcie co Wy zrobilibyście w takiej sytuacji.

wtorek, 27 stycznia 2015

Dlaczego właśnie paski?

Czemu zebry mają paski? Na pewno nie dlatego, że wyszczuplają, choć kto wie :)
Chodzi raczej o wywoływane przez nie iluzje optyczne. Otóż, w ten sposób łatwo jest zbić z tropu drapieżniki oraz pasożyty. Do takiego wniosku doszli australijscy naukowcy. Podobno szerokie, ukośne pasy na tylnej części i węższe, pionowe na przedniej sprawiają wrażenie, że zwierzę jest w ruchu, zwłaszcza gdy się patrzy na stado.

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Dlaczego kleje nie zasychają wewnątrz tubki?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego klej nie przywiera do wewnętrznych ścianek tubki? Gdy coś kleimy, to zazwyczaj czekamy tylko chwilę aż klej wyschnie, a w tubce znajduje się on długo i nie zasycha.
Otóż do tego procesu najczęściej potrzebne jest powietrze, którego w tubce jest niewiele. To powoduje, że woda zawarta w kleju nie paruje i spoiwo zachowuje płynną postać. W momencie, gdy klej znajduje się na zewnątrz opakowania, zaczyna łączyć swe cząsteczki z cząsteczkami klejonego materiału w zwartą sieć.
W przypadku klejów szybkoschnących cyjanoakrylowych jest nieco inaczej. Substancją utrzymującą klej w postaci płynnej jest kwasowy stabilizator. Do zaschnięcia natomiast potrzebne jest nie powietrze, a woda, która co prawda zawiera się w powietrzu w postaci pary wodnej. To właśnie ona neutralizuje działanie wspomnianego stabilizatora, co prowadzi do łączenia się cząsteczek kleju w łańcuchy, czyli polimeryzacji, a w rezultacie do zaschnięcia.

sobota, 24 stycznia 2015

Z czego znana jest mancinella?

MancinellaMancinella to najbardziej trujący owoc świata. Można go znaleźć w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach, Bahamach oraz w północnej części Ameryki Południowej. Drzewo mancinelli (Hippomane mancinella) rośnie w dżungli i osiąga 15 metrów wysokości. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa "manzanilla" i oznacza małe jabłko, co ma związek z wyglądem owoców. Inna nazwa - "manzanilla de la muerte" oznacza "małe jabłko śmierci" i nawiązuje do jej niebezpiecznych właściwości. W styczności ze skórą żywica tego drzewa powoduje pojawienie się bolesnych pęcherzy, a po dostaniu się jej do oka lub kontakt z dymem ze spalanego drewna mancinelli prowadzi do uszkodzenia siatkówki, a w rezultacie do utraty wzroku. Po spożyciu zaledwie jednego kęsa owocu mancinelli można umrzeć!
Toksyczność tej rośliny wynika z substancji, które zawiera. Niektóre z nich nie są rozpoznawalne. Przechodniów przed groźnym drzewem ostrzegają tablice, albo czerwone znaki X.

środa, 21 stycznia 2015

Co to są poligramy i ambigramy?

Otóż, ambigramy to inaczej palindromy obrotowe. Oznacza to, że dana litera, słowo lub liczba, np. SOS, pod, 96 po obróceniu o 180 stopni będzie dokładnie taka sama jak przed odwróceniem.
Palindromy natomiast są sekwencjami znaków, które czytane od początku będą brzmiały tak samo jak po przeczytaniu ich od końca. Palindromami są np. kajak, potop, elf układał kufle, mamuta tu mam, kobyła ma mały bok, a to kanapa pana kota, może jutro ta dama da tortu jeżom.

niedziela, 18 stycznia 2015

Mistrz w noszeniu ciężarów.

Robotnica mrówki rudnicy
Mrówka jest w stanie udźwignąć obiekt nawet 5000 razy cięższy od siebie. Amerykańscy inżynierowie postanowili sprawdzić, co umożliwia jej osiągnięcie tak wysokiego wyniku.
Po pierwsze, owad ten waży zaledwie 5 miligramów, więc jest bardzo lekki. Do tego nie musi utrzymywać swego ciała w pozycji pionowej. To powoduje, że prawie całą swą siłę może przeznaczyć do niesienia.
Pomocne staje się też to, że każda część stawu łączącego głowę, kark i tułów ma inną strukturę. Najprawdopodobniej reguluje to współpracę tkanki miękkiej i egzoszkieletu.
Oprócz tego staw łączący głowę, kark i tułów jest zbudowany tak, że tkanka miękka stopniowo przechodzi w twardy egzoszkielet. To sprawia, że sprawność karku zwiększa się.
Aby ukazać ogrom możliwości mrówki porównam jej siłę do siły kilku innych organizmów.
  • człowiek może udźwignąć 1,2 razy większą od siebie masę
  • słoń może udźwignąć 1,5 razy większą od siebie masę
  • lampart może udźwignąć 2,5 razy większą od siebie masę
 

Sekret barwy mleka.

Mleko jest mieszaniną wody, tłuszczu, witamin, białka, substancji mineralnych i laktozy. W rzeczywistości jest przezroczyste, a przynajmniej w ciemności. Biały kolor powstaje bowiem za sprawą światła, które działa na tłuszcz. Ten zaś nie rozpuszcza się w wodzie i odbija wszystkie długości fal, nie pochłaniając ich. To powoduje, że mleko ma białą barwę. Tłumacząc to zjawisko można przytoczyć przykład zwykłych przedmiotów widzianych na co dzień. Te przedmioty, które pochłaniają wszystkie długości fal widzianych przez człowieka, mają postać czarną, natomiast te odbijające długości fal, mają biały kolor.

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Wieża Eiffla, czy może raczej wieża Koechlina i Nouguiera?

Pisząc ostatnio jeden z postów wspomniałam o "Wieży Eiffla". Pytanie tylko, czy właśnie tak powinnam ją określić? "Żelazna Dama" została zaprojektowana przez dwóch inżynierów: Maurice Koechlina i Émile Nouguiera przy pomocy architekta Stephena Sauvestre'a. Koechlin i Nouguier pracowali w firmie Eiffla. W roku 1884 odsprzedali mu prawa do swego pomysłu, a po dwóch latach projekt ten wygrał w konkursie. Miał być zrealizowany w celu uświetnienia Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku. Początkowo planowano, że budowla będzie stała tylko przez 20 lat.
Symbol Francji, bez którego ciężko wyobrazić sobie Paryż miał swych przeciwników wśród wielu artystów. Podobno, gdy wieża w końcu stanęła, pisarz Guy de Maupassant - jeden z autorów listu protestacyjnego - każdego dnia jadał obiad w restauracji znajdującej się w wieży. Mówił, że tylko tam nie było widać tej okropnej budowli.
"Żelazna Dama" okazała się bardzo przydatna. Zamontowane na niej nadajniki zagłuszyły komunikację wroga, co pomogło wojsku francusko-brytyjskiemu wygrać pierwszą bitwę nad Marną w 1914 roku.

piątek, 9 stycznia 2015

Nietypowe uregulowania prawne.

Przeczytałam przed chwilą, że w niektórych krajach istnieją dość osobliwe normy prawne. Na przykład w Tanzanii wprowadzono limit długości włosów do 36 cm. W Malezji natomiast zabrania się hodowli kwiatów w doniczkach. Innym przykładem mogą być Japończycy. Gdyby któryś z nich wykorzystał wszystkie przysługujące mu dni urlopu, to postąpiłby wbrew obyczajom.
No cóż, świat jest pełen ciekawostek :)

czwartek, 8 stycznia 2015

Czy europejskie prawo spadkowe ma coś wspólnego z masakrą w Jerozolimie?

Otóż ma. Pytanie tylko, co? Na pierwszy rzut oka są to dwie różne sprawy, bez wspólnego mianownika. Jest jednak inaczej. Łączy je bowiem chęć pozbycia się bezrobocia oraz zmniejszenia przestępczości.
W 1095 roku w listopadzie papież Urban II wygłosił mowę, która zapoczątkowała wyprawy krzyżowe. Jego zdaniem nakazem religijnym jest zabijanie muzułmanów, by uwolnić spod ich władania Ziemię Świętą i chrześcijan. Mówił, że - Bóg tak chce! - . Tylko czy tak właśnie było?
Powodem wypraw krzyżowych nie były względy religijne, lecz pragmatyczne!
Miało to związek z prawem europejskim, na podstawie którego majątek dziedziczyli po ojcach pierworodni synowie, natomiast pozostałe dzieci nie otrzymywały nic. To sprawiło, że ludzie z braku środków do życia, a także z braku wojny, na której mogliby się wzbogacić, szukali dla siebie zajęcia. Część z nich stawała się tzw. raubritterami, czyli rycerzami-rozbójnikami. Poprzez wysłanie ich do Jerozolimy mieli pozbyć się rabunków i mordów z ich strony.
W Ziemi Świętej zabito wtedy ponad 40 tys. osób. Do walki zachęcała ludzi żądza sławy i bogactwa, jak również słowa papieża: kto polegnie w walce z "poganami", zapewni sobie miejsce w raju. Patrząc na te słowa z punktu widzenia religijnego, jest to absurdalna decyzja, choć do dziś znajduje swych zwolenników.

sobota, 3 stycznia 2015

Dlaczego ołówki mają sześciokątny kształt?

Kraków: Akcja "Kredki zamiast kwiatów"No cóż, odpowiedź jest prosta. Ołówki w takiej formie nie turlają się po stole i tym samym z niego nie spadają. Prawdopodobnie dlatego sprzedają się lepiej niż te okrągłe. Dodatkowo produkcja sześciokątnych ołówków jest bardziej ekonomiczna.  Z jednego kawałka drewna, można bowiem zrobić osiem okrągłych ołówków, podczas gdy z tego samego fragmentu wychodzi dziewięć sześciokątnych.

piątek, 2 stycznia 2015

Jak powstaje tęcza?

Mimo, iż tęcza jest jednym łukiem (w wyjątkowych przypadkach dwoma), to składa się z wielu kropel. Każda z nich jest jednak źródłem własnej tęczy. Dzieje się tak, gdy kroplę wody przenika promień słońca. Wtedy fale światła o różnej długości zostają skierowane w różne kierunki, czyli promień zostaje załamany. Te, które najsilniej się załamują widzimy w kolorze fioletowym, a te, które najmniej - w czerwonym. W każdej kropli, na którą pada światło słoneczne, zachodzi ta reakcja. My jednak widzimy tylko ten fragment tęczy, który tworzą krople kierujące promienie w naszą stronę.
 

Czy Majowie jednak się nie mylili?

Kalendarz Majów kończy się 21 grudnia 2012 roku. Jednak, czy koniec tego zapisu miał wyznaczyć koniec świata? Otóż, oznacza on jedynie zmierzch pewnej epoki i jest jedynym znalezionym zapisem tego typu.
Na podstawie badań archeologicznych dowiadujemy się, że Majowie nie uważali, że właśnie tego dnia czeka nas zagłada. Wręcz przeciwnie, ta data miała oznaczać stabilność i trwanie.
W Gwatemali został odkryty tekst zapisany pismem hieroglificznym, liczący 1300 lat. W nim, majański władca Yuknoom Yich'aak K'ahk' ogłasza, że królestwo, którym włada będzie istniało po tej dacie. Koniec cyklu kalendarzowego był dla dawnych Majów ważnym wydarzeniem, a nowo odkryty tekst nie zawiera żadnej informacji o możliwym końcu świata.

Wytrzymałość ludzkiego włosa.

Źródło: http://film.gazeta.pl/film/5,71984,7613896,Roszpunka.html?i=0
Pojedynczy włos może utrzymać ok. 100 g. Tyle mniej więcej waży tabliczka czekolady.
Człowiek ma na głowie przeciętnie 150 000 włosów. Upleciony z nich sznur byłby w stanie utrzymać 12 ton, czyli tyle, ile ważą dwa słonie.
Możliwości ludzkiego włosa postanowili sprawdzić brytyjscy fizycy. Bazując na filmie "Zaplątani", chcieli się przekonać, czy warkocz Roszpunki rzeczywiście pozwoliłby księciu wspiąć się na 20-metrową wieżę. Musieli wziąść pod uwagę masę księcia, która przypuszczalnie mogłaby wynosić 60 kg, a także masę włosów. Doszli do wniosku, że warkocz Roszpunki utrzymałby ciężar o masie 2750 kg. 
 

czwartek, 1 stycznia 2015

Blog "Świat pełen ciekawostek" odwiedziło już

100 czytelników!

Ile rekin może mieć zębów?

Zęby rekinów są osadzone tylko w tkance łącznej tworzącej skórę, a nie tak jak u ludzi w zębodołach. Z tego powodu łatwo się wyłamują.
Gdzie, Jest, Nemo, Rekin
Takie zwierzęta jak żarłacz biały mają około 300 zębów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju i ułożone są w kilku szeregach. Gdy jakiś ząb zostaje wyłamany, w ciągu kilku dni jest zastępowany nowym. Podczas swego życia żarłacz biały jest w stanie wytworzyć nawet 50 tys. zębów.

Najlżejszy materiał na świecie.

Jest nim aerożel z grafenu - rodzaj pianki o właściwościach gąbki w formie substancji stałej. Został stworzony przez Chińskich naukowców. Jest tak lekki, że leżąc na koronie kwiatu, nie wygina jego płatków. Tę właściwość zawdzięcza swej gęstości, która jest mniejsza od gęstości powietrza i wynosi zaledwie 0,16 miligrama na centymetr sześcienny.
Scientist Creates the World’s Lightest Substance
Grafenowy aerożel ma pomóc w usuwaniu ropy naftowej znajdującej się na powierzchni mórz i oceanów. Jest on w stanie wchłonąć 900 razy więcej ropy, niż sam waży, a po "wyciśnięciu", może zostać ponownie użyty.