środa, 31 grudnia 2014

Wszystkim Czytelnikom

życzę Szczęśliwego Nowego Roku!

nowy-rok-typ-dnia

Czym jest szkielet człowieka?

Szkielet człowieka to niewiarygodnie wytrzymała i lekka konstrukcja, dzięki czemu możemy się swobodnie poruszać. Składa się z 206 sztywnych kości. Stanowi rusztowanie utrzymujące nas w pionie oraz chroni delikatne organy wewnętrzne.
Mózg chronią 22 połączone ze sobą kości tworzące naturalny kask ochronny jakim jest czaszka.
Szkielet jest bardzo wytrzymały, mniej więcej tak samo jak stal, jednak ma mniejszą masę. Jest też niezwykle trwały, czego przykładem są odkrycia archeologiczne kości ludzi, którzy żyli setki lat temu. Najbardziej wytrzymałe kości szkieletu pracują najciężej. Gdy skacząc lądujemy na ziemi kości udowe muszą wytrzymać nacisk 0,5 tony. Taka siła kruszy granit, jednak budowa kości udowych pozwala im znieść takie uderzenie. Ich zakończenia są zbudowane jak plaster miodu. Podpórki i luki przenoszą siłę uderzenia na solidniejszą i bardziej zwartą część środkową. Dzięki takiej budowie kość jest wytrzymała i zarazem lekka.
 
Ten przykład pomysłowości natury zainspirował pewnego inżyniera, który pracował w Paryżu pod koniec XIX wieku. Jego marzeniem było zbudowanie najwyższej budowli na świecie. Miał do dyspozycji żelazo - materiał najbardziej wytrzymały. Wiedział jednak, że jeśli użyje go za dużo, konstrukcja runie pod własnym ciężarem. Wzorując się na budowie kości udowej zastosował żelazo tylko tam, gdzie wzmacniało konstrukcję. Ten architekt to Gustaw Eiffel, jego wieża znana jest na całym świecie. Żeliwne elementy wieży Eiffla podobnie jak łuki i podpórki w kości udowej przenoszą obciążenia na najbardziej wytrzymałe części konstrukcji - na jej nogi.
W odróżnieniu od wieży Eiffla nasze kości nie stoją w miejscu. Stale są w ruchu i muszą radzić sobie z najprzeróżniejszymi obciążeniami i uderzeniami. Każde uderzenie wywołuje niezwykłą reakcję. Uderzenie uruchamia całą armię mikroskopijnych maszynek do budowania kości. Pod naciskiem komórki te produkują warstwę płynnej kości, która twardnieje wzmacniając ją. Miejsca, które nie podlegają obciążeniom nie muszą być tak wytrzymałe. Tutaj komórki kościogubne za pomocą kwasu solnego rozpuszczają zbędną tkankę. Komórki kości niczym ekipa rzeźbiarzy bez przerwy modelują nasz kościec tak, aby w odpowiednich miejscach był mocny i zarazem lekki. Te procesy zachodzą w każdym z nas. W ciągu roku wykonujemy ok. 5 000 000 kroków, a każdy krok przyczynia się do formowania kości. Każda akcja wywołuje reakcję. Ruch wzmacnia kościec. Przez całe życie kształtujemy nasz niepowtarzalny kościec. Komórki kości są tak pracowite, że co 10 lat mamy całkowicie odnowiony kościec. Niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku kości nigdy nie mają więcej niż 10 lat.
Szkielet uczestniczy w ruchu i wraz ze stawami, i mięśniami tworzy układ ruchu.
W szkielecie jest magazynowany wapień (jest to bardzo potrzebny pierwiastek do wielu procesów życiowych m.in. przy krzepnięciu krwi). Zawartość wapnia w kościach wynosi 96% całego wapnia w organizmie.
W kościach znajduje się szpik kostny. W takich kościach jak udowe czy żebrowe jest to miejsce powstawania krwinek.



środa, 24 grudnia 2014

Wszystkim Czytelnikom mojego bloga,

z okazji Świąt Bożego Narodzenia

życzę wszystkiego najlepszego!

boze-stroik-wiece-narodzenie

sobota, 20 grudnia 2014

Sposób na zwycięstwo!

Tym razem chciałabym się z Wami podzielić pewną zagadką. Oto ona:
Pewni Beduini jechali przez pustynię na swych wielbłądach. Było ich trzech. W pewnym momencie spotkali na swej drodze starca, który powiedział:
Zachód, Słońca, Pustynia, Karawana- Drodzy podróżnicy! Wysłuchajcie proszę nieznajomego, chciałbym Wam bowiem coś zaproponować. Mam duży majątek, niezliczone bogactwa, ale ponadto sędziwy wiek i nie mam komu zostawić mego dobra. Moja propozycja dla Was jest taka: ten, którego wielbłąd ostatni (w tym wypadku trzeci) dojedzie do najbliższej osady, otrzyma mój dobytek.
Podróżni z chęcią zgodzili się na postawioną im propozycję. Wyruszyli więc w drogę. Każdemu jednak zależało na zwycięstwie, nikt więc nie chciał zajechać do wioski jako pierwszy. Zwlekali więc jak tylko mogli.
Moje pytanie brzmi: Co mają zrobić Beduini, aby w szybki sposób zakończyć wyścig i tym samym wyłonić zwycięzcę?
Zapraszam do podzielenia się swymi wnioskami w komentarzach :)
 

Bakterie giganty.

Istnieje na świecie bakteria, którą można dostrzec gołym okiem! Osiąga ona wielkość do 1 mm i tym samym jest największą spośród bakterii. Jest to Thiomargarita namibiensis - jednokomórkowy organizm. Można ją znaleźć u wybrzeży Namibii. Jest tak duża, że na jej powierzchni osiedlają się mniejsze bakterie.
Thiomargarita namibiensis
Thiomargarita namibiensis ma duże znaczenie dla środowiska. Rozkłada bowiem silnie trujący siarkowodór znajdujący się w wodzie morskiej. Bez obecności tej bakterii namibijskie morze byłoby martwe.

czwartek, 18 grudnia 2014

Skąd się wzięli ludzie o niebieskich oczach?

Kolejna informacja, która zwróciła moją uwagę, dotyczy barwy tęczówki oka. Pierwotnie wszyscy ludzie mieli oczy w kolorze brązowym. Skąd więc wzięli się ludzie niebieskoocy? Otóż, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że poprzez wystąpienie przypadkowej mutacji genów ok. 10 tys. lat temu, pojawił się człowiek o niebieskich oczach. Obecnie błękitne zabarwienie jest powszechne wśród mieszkańców krajów nadbałtyckich oraz Skandynawii. Barwa ta jednak najprawdopodobniej pojawiła się po raz pierwszy na północno-zachodnich wybrzeżach Morza Czarnego. Możliwe, że w trakcie neolitycznych migracji ludności, cecha ta rozprzestrzeniła się w stronę północnej Europy.

środa, 17 grudnia 2014

Sekret zanurzenia.

Ryby podczas pływania potrafią regulować głębokość swego zanurzenia. W tym celu posiadają pęcherz pławny, który im to umożliwia. Opierając się na tym sposobie działania, okręty podwodne dysponują zbiornikami balastowymi. W momencie, gdy okręt ma się zanurzyć, do zbiorników zostaje pompowana woda, dzięki czemu staje się cięższy. Gdy okręt znajduje się przy powierzchni wody, a do zbiorników wtłaczane jest powietrze, wtedy traci na wadze i wynurza się.
Gdyńska stocznia chce budować okręty podwodne

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Co nieco o klonowaniu.

Nazwę "klon" użyto po raz pierwszy w roku 1963, jednak próby klonowania rozpoczęto jeszcze przed wprowadzeniem tej nazwy.

Pierwsze zwierzę sklonowano pod koniec lat 80 XIX wieku. Był nim jeżowiec.
 
Jeżowce w Chorwacji
 
Pierwszym sklonowanym ssakiem natomiast, była owca Dolly. Urodziła się ona 5 lipca 1996 roku.
 
Pierwszego psa sklonowano w 2005 roku w Korei Południowej. Był to Snuppy.
 
Poniższa tabelka przedstawia daty klonowania kilku innych gatunków:
Sklonowany organizm
Data sklonowania
Jeżowiec (pierwsze sklonowane zwierzę)
1885
Salamandra plamista
1902
Użycie po raz pierwszy słowa "klon"
 w odniesieniu do zwierząt.
1963
Owca (pierwszy sklonowany ssak)
1996
Mysz domowa
1997
Koza domowa
2000
Pies domowy
2005



Bakterie ratują ocean przed ropą naftową.

Ptak ubrudzony ropąCo roku do wód oceanicznych dostają się miliony ton ropy naftowej. Powodem często są uszkodzenia tankowców lub platform wiertniczych. Prowadzi to do katastrof ekologicznych, które są tragiczne w skutkach.
Istnieją jednak bakterie, wykorzystywane do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Ich źródłem energii są bowiem węglowodory zawarte w ropie naftowej. Jednak do życia, oprócz tego składnika, są im niezbędne również niektóre związki m.in. azotu i fosforu. Dodając więc bakterie do wód, można również ubogacić ją o mieszankę nawozów, które przyspieszają proces oczyszczania. Gdy w wodzie zabraknie źródeł energii, czyli po usunięciu ropy naftowej, bakterie giną.

sobota, 13 grudnia 2014

Niezwykłe właściwości pajęczej sieci.

 
Sieć pajęcza jest elastyczna, kilkadziesiąt razy cieńsza od ludzkiego włosa i co ciekawe, ma większą wytrzymałość od stali! Oprócz tego nić może zwiększyć swą długość o ok. 40% bez rozerwania. Jej niezwykła wytrzymałość jest skutkiem szczególnych warunków towarzyszących polimeryzacji białek, z których jest zbudowana. Dawniej polimer naturalny był używany w medycynie ludowej.
Natura naprawdę potrafi zadziwić :)

niedziela, 7 grudnia 2014

Jak powstały jadalne nasiona migdałów?

Właśnie przeczytałam ciekawą informację na temat migdałów - nasion drzewa migdałowca pospolitego. W wyniku mutacji jednogenowej, która zachodzi w genomie tej rośliny, powstają nasiona (migdały) pozbawione gorzkiej substancji - amigdaliny. Rozkłada się ona w organizmie człowieka, tworząc cyjanowodór, który jest silnie trujący. Bez niej, pestki migdałów mają słodki smak i nie stanowią zagrożenia otruciem. Dzięki temu, nasiona te mogą być wykorzystywane jako produkt spożywczy, m.in. w cukiernictwie.
Miłośnicy migdałów zapewne docenią ten rodzaj mutacji :)

sobota, 6 grudnia 2014

Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o św. Mikołaju?

   Otóż, święty Mikołaj urodził się w około 270 roku w Tureckiej Patarze w Azji Mniejszej.
   Z jego życiem wiąże się m.in. historia trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerów, którzy dzięki wstawiennictwu Mikołaja zyskali wolność. Znana jest również opowieść o trzech ubogich pannach, które dzięki pieniądzom dostarczonym przez świętego zyskały posag i mogły wyjść za mąż. Inna mówi o trzech młodzieńcach, na których ciążył wyrok śmierci, a którzy zostali uratowani przez Mikołaja. Oprócz tego święty miał wskrzesić kilka osób, m.in. trzech ludzi zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie, a także człowieka, który się utopił. Płyną on na tym samym statku co Mikołaj, który wybrał się na pielgrzymkę do Jerozolimy.
   Święty zmarł w połowie IV wieku. Jego ciało, które zaczęło wydzielać leczniczą mirrę, zostało pochowane w Mirze Licyjskiej. W roku 1087 relikwie przeniesiono do miasta Bari we Włoszech.
   6 grudzień jest dniem wspomnienia świętego Mikołaja - biskupa Miry. Jest on uważany za świętego kościoła katolickiego i prawosławnego. Znany jest również jako święty Mikołaj Cudotwórca.
 
 

czwartek, 4 grudnia 2014

Nauka pisania na komputerze zamiast ręcznego pisma...

 
 
Pisanie ręczne - zaczynamy je zapominać (fot.: Flickr/Linda Cronin/CC BY 2.0)W 2016 roku w Finlandii mają zostać wprowadzone zmiany w podstawowym szkolnym programie nauczania. Zamiast nauki pisania ręcznie, młodzi Finowie będą uczyć się jak pisać na klawiaturze i wykonywać SMS-y. Do czasu wprowadzenia w życie tego planu, szkoły mają możliwość wyboru, pomiędzy dwoma sposobami pisania.
strzałki,klip


czwartek, 27 listopada 2014

Praktycznie i ekologicznie :)


Kalifornia razem z Siemensem wdrożyły system e-Highway, dzięki któremu ciężarówki do napędu wykorzystują prąd elektryczny. Energię czerpią z sieci trakcyjnej znajdującej się nad drogą. To sprawia, że z wyglądu przypominają trolejbusy. Jednak, aby nie były uzależnione od prądu, posiadają także silniki zasilane gazem ziemnym.
Takie rozwiązanie ogranicza emisję spalin wytwarzanych przez tiry.

czwartek, 20 listopada 2014

Prąd do jedzenia?

Bakterie Rhodopseudomonas palustris potrafią przyswajać elektrony ze źródeł zewnętrznych na własne potrzeby żywieniowe oraz wytwarzać związki organiczne zawierające energię. Do nietypowego pożywienia tych mikrobów zaliczamy znajdujące się w ziemskiej skorupie naturalne przewodniki, na przykład żelazo. Potencjał powstający samoczynnie w przewodnikach jest bardzo słaby, jednak może przenikać wiele warstw ziemi aż do powierzchni, gdzie znajdują się bakterie. Te zaś ten potencjał pochłaniają. Efektem ubocznym takiego działania mikrobów jest szybsze utlenianie, to znaczy rdzewienie materiałów znajdujących się w pobliżu.
kolera_bakteri

sobota, 15 listopada 2014

Czy grillowanie liczy sobie 3000 lat?

Na podstawie odkryć z Myken można przypuszczać, że Starożytni Grecy używali małych, prostokątnych naczyń zrobionych z gliny właśnie do grillowania. Prawdopodobnie znano wtedy tzw. souvlaki, czyli potrawy przypominające szaszłyki. Z dawnych grillów korzystali zapewne kucharze mykeńskiej klasy wyższej.

Piramidy w Gizie zostały zbudowane...z betonu!

Great Pyramid of Giza
Taką hipotezę postawili Gelles Hug z francuskiej agencji kosmicznej oraz Michel Barsoum - profesor materiałoznawstwa. Poddali oni badaniom  promieniowania rentgenowskiego, lamp plazmowych oraz mikroskopów elektronowych bloki, z których zbudowane są piramidy. Odkryli, że w ich skład wchodzi wyjątkowo złożona struktura, niewystępująca w przyrodzie, za to charakterystyczna dla betonu. W skład tych bloków wchodzi 93-97% mieszanki naturalnego wapnia i żwiru, a także spoiwo z glinki kaolinowej. Budowa piramidy z betonu byłaby dużo prostsza od tej z ciosanych skał. Liczba osób zaangażowanych w pracę nad tą konstrukcją wynosiłaby zaledwie 2 tysiące. Jest to 50 razy mniej ludzi, porównując do ilości pracowników, którzy mieliby wznosić piramidę ze skały. Dodatkowo, hipoteza ta zgadzałaby się z odkryciem Marka Lehnera - amerykańskiego egiptologa - że na terenie osady robotniczej w Gizie żyło jedynie kilka tysięcy mężczyzn.

środa, 12 listopada 2014

Czy można powiedzieć, że plastik tuczy?

Mam dla Was ciekawy artykuł związany z nadwagą. Nasuwa się tu jednak pytanie, co w temacie o wadze ciała robi plastik? Przecież nie jemy butelek, ani innych plastikowych przedmiotów, więc jak w takim razie mogą wpływać na nasz ciężar? Otóż zdaniem niektórych badaczy amerykańskich problem z wagą ciała wiąże się z czymś w rodzaju zatrucia. Chodzi oczywiście o plastik, a dokładniej jego hormonopodobny komponent o nazwie bisfenol A (BPA). Ta substancja przez pewien czas była powszechna w plastikowych butelkach, nawet dla niemowląt, naczyniach do mikrofalówek i różnego rodzaju opakowaniach. Pod wpływem wysokiej temperatury bisfenol A może oddzielić się od łańcuchów cząsteczek tworzywa sztucznego i znaleźć w jedzeniu. Na podstawie badań na myszach okazało się, że te z wyższym poziomem BPA w ciele są grubsze. Są dwie teorie wyjaśniające to zjawisko. Pierwsza z nich mówi, że bisfenol A jest substancją przypominającą hormon sterujący apetytem i w związku z tym zaburza regulację uczucia głodu. Druga zaś przedstawia BPA jako substancję, która prowadzi do magazynowania w organizmie większej ilości tłuszczu.

plastikowe,butelki,PET,butelki,do wtórnego przerobu,butelka,butelka,Kosz,misc,obiekty

poniedziałek, 10 listopada 2014

Czy ryzyko zachorowania na nowotwór dotyczy każdego?

Dziś mam dla Was krótkie zagadnienie z medycyny. Jak każdy z nas wie, lekarze starają się znaleźć sposób walki z nowotworami. Jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa lub dość skutecznej metody zwalczania ich. Są jednak ludzie, którzy nie muszą się obawiać nowotworów. Osoby te mają tzw. zespół Larona i jest ich na świecie ok. 300. Są odporni na działanie hormonu wzrostu IGF1 za sprawą mutacji w jego receptorze, dlatego w ich organizmie nie rozrastają się komórki nowotworowe. Niestety zespół ten wiąże się również z negatywnymi skutkami posiadania go. Osoby nieleczone mają poniżej 147 cm wzrostu, wydatne czoła, głęboko osadzone oczy i są otyli. Wielu badaczy uważa, że dzięki temu defektowi genetycznemu, będzie możliwe opracowanie kuracji ratującej chorych na raka.

Czym się różni nóż cybernetyczny od noża gamma? Najnowsze sposoby na raka

sobota, 8 listopada 2014

Pieniądz o nominale "0" też ma swą wartość...

Dzisiaj podzielę się z Wami kolejną informacją, która mnie zaciekawiła. Chodzi o banknoty o nominale...0. Z początku muszę przyznać, gdy o tym usłyszałam, byłam zdziwiona i zaskoczona. Jednak po przeczytaniu artykułu wszystko stało się jasne.
Mianowicie, pieniądze te są w obiegu w Indiach od 2007 roku, a także w Meksyku i Nepalu. Zostały wprowadzone z inicjatywy obywatelskiej w ramach walki z korupcją. Gdy urzędnicy domagają się łapówki np. za udzielenie informacji, wręczenie nic nie wartych banknotów ma charakter cichego protestu i upomnienia. Na indyjskim banknocie o nominale 0, podobnie jak na innych pieniądzach tego kraju, widnieje podobizna Ghandi-ego.

czwartek, 30 października 2014

Poszukiwanie skarbów czas zacząć!

Dzisiejszy wpis ucieszy zapewne tych, którzy lubią opowieści o zaginionych i nieodnalezionych dotąd skarbach. Mowa tu o skarbie templariuszy. Są przypuszczenia, że znajduje się on w Kanadzie na wyspie Dębów (Oak Island). Podobno szkocki hrabia Henry I Sinclair dopłynął do kontynentu amerykańskiego już około roku 1390 - tak więc sto lat przed Kolumbem - aby ukryć tam skarb. Niektórzy historycy tłumaczą tą tezę na podstawie starej wieży na Rhode Island - Newport Tower. Została ona bowiem zbudowana pod koniec XIV wieku. Mimo wielu kosztownych ekspedycji, skarb templariuszy nie został dotąd odnaleziony...

 

czwartek, 23 października 2014

Matematyka może uratować życie!

Witam na moim blogu! Mam na imię Iwona. Interesują mnie ciekawostki z różnych dziedzin, więc jeśli tak samo jak ja lubicie poznawać Świat, to zachęcam Was serdecznie do czytania moich postów. :)

Jedna z pierwszych historii, która mnie zainteresowała była związana z historykiem, ale przede wszystkim matematykiem, Józefem Flawiuszem. Podczas wojny rzymsko-żydowskiej został wraz z grupą 41 żydowskich powstańców otoczony przez Rzymian w jaskini. Powstańcy zdecydowali, że wolą popełnić samobójstwo niż oddać się do niewoli. W tym celu utworzyli krąg i mieli zabijać po kolei co trzecią osobę. Flawiusz wraz z przyjacielem byli temu przeciwni. Aby uniknąć śmierci dla siebie i przyjaciela, uczony w szybki sposób obliczył, w którym miejscu muszą obaj stanąć, aby przeżyć.
Aby w łatwy sposób wyjaśnić jak to zrobił możemy posłużyć się uproszczoną wersją, gdzie ma pozostać jedna osoba przy życiu przy eliminowaniu co drugiej osoby. Niech krąg liczy 10 osób, a odliczanie rozpoczynamy od pierwszej osoby. Otrzymujemy wówczas pierwszą eliminację liczb parzystych zatrzymując się znowu na pierwszej. Kontynuując wyliczanie odpadają kolejno 3, 7, 1 i 9 a pozostaje jedynie 5.
Fenomen tego działania polega na tym, że może być nieskończona liczba osób w kręgu, a całą operację można zapisać w postaci powtarzalnego ciągu liczbowego. Można np. narysować sobie kręgi z rosnącymi liczbami uczestników w kolejnych kręgach i ręcznie wykreślić liczby, a wyniki zapisać w tabeli. Po pewnym czasie przekonamy się, że nie trzeba rysować kolejnych kręgów z coraz większą liczbą cyfr, tylko wystarczy uzupełnić tabelę według zaobserwowanej prawidłowości.
Oznaczmy "n" jako liczbę osób w kręgu a "x" jako ostatnią osobę po eliminacji pozostającą przy życiu.


n 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
x 1 1 3 1 3 5 7 1 3 5 7 9 11 13 15 1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23 25 27 29 31
itd.....
Jak łatwo zauważyć, ciąg się powtarza według prostego schematu.